Kurýrní společnost Wolt nasazuje v Praze 20 vozů s vyměnitelnými bateriemi
Technologická a kurýrní společnost Wolt spouští pilotní projekt městského doručování v nové bezemisní podobě. Její kurýři v Praze nyní mají k dispozici 20 elektromobilů vybavených vyměnitelnými bateriemi. Tento projekt čisté mobility, který je součástí mezinárodního programu NG SEED, je realizovaný ve spolupráci s rumunským výrobcem a dodavatelem elektromobilů UNY.
Klíčovou výhodou je, že vozidla není nutné nabíjet tradičním způsobem. Když baterie dojde, kurýr ji může během několika vteřin jednoduše vyměnit za plně nabitou. To prakticky eliminuje zpoždění při doručování a pomáhá kurýrům doručit objednávky zákazníkům včas.
Hlavním cílem projektu je snížit emise spojené s doručováním. Wolt chce ve spolupráci s EIT Urban Mobility také otestovat, jak v praxi funguje udržitelný model doručování na poslední míli, při kterém kurýr doručuje objednávku přímo z distribučního centra na adresu zákazníka.
„Díky účasti v programu NG SEED testujeme systém, který může snížit emise CO₂ až o 90 % a zároveň snížit provozní náklady na polovinu. Věřím, že právě taková řešení mohou pomoci zlepšit kvalitu života ve městech,“ upřesňuje manažer strategie a inovací pro kurýry společnosti Wolt ve střední Evropě Jakub Moťovský.
Praha byla vybrána jako jedno ze tří testovacích měst v Evropě společně Varšavou a Budapeští. Do konce pilotního projektu chtějí účastníci uskutečnit více než 70 tisíc bezemisních doručení, ujet 360 tisíc kilometrů a ušetřit 25 tun oxidu uhličitého.
Wolt tímto projektem navazuje na dubnové spuštění národního pilotního provozu elektrických vozítek VOK S a SMARTVELO, která rovněž podporují přechod k udržitelnější městské logistice.