Volvo vyrobilo elektrický tahač schopný převézt 74 tun

Společnost Volvo Trucks předala elektrické nákladní vozidlo pro těžkou přepravu dopravci Mattson Åkeri ve švédském Göteborgu. Vozidlo uveze náklad o celkové hmotnosti 74 tun.

Stále více dopravců začíná investovat do elektrických nákladních vozidel, což se týká těžké přepravy. Mattson Åkeri ve švédském Göteborgu je jedním z nich a společnost nyní od Volva koupila tři těžká elektrická nákladní vozidla Volvo FH.

Posledních několik týdnů probíhalo testování jednoho z nákladních vozidel v kontejnerové přepravě v přístavní oblasti Arendal v Göteborgu. Test je tzv. projektem HCT (High-Capacity Transport). Vozidlo se dvěma návěsy je dlouhé 32 m a zvládne celkovou hmotnost soupravy 74 tun.

„Chceme ukázat, že plně elektrická řešení fungují také v aplikacích s vysokou celkovou hmotností a vysokou mírou využití. Společně s Mattsonem Åkerim, švédskou dopravní správou a několika dalšími partnery nyní zvažujeme, jak můžeme optimalizovat provoz elektrického nákladního vozidla, včetně toho, jak by mělo nabíjení probíhat co nejefektivněji,“ vysvětluje Lena Larsson, projektová manažerka projektu HCT Volvo Trucks.

Testované elektrické nákladní vozidlo Volvo FH Electric 6X4 je nabíjeno zelenou elektřinou na dvou rychlých 180 kW nabíječkách, které Mattsson Åkeri nainstaloval ve firemním depu v Arendalu. V dlouhodobém horizontu bude nákladní vozidlo jezdit také mezi Göteborgem a městem Borås, 70 km od Göteborgu.

Od zahájení výroby plně elektrických nákladních vozidel v roce 2019 společnost Volvo Trucks prodala téměř 5 000 elektrických nákladních vozidel ve 40 zemích po celém světě. Volvo dnes nabízí nejkompletnější produktovou řadu v oboru se šesti elektrickými modely v sériové výrobě, které splňují širokou škálu potřeb pro přepravu ve městech i mezi nimi. Celosvětově si společnost Volvo Trucks stanovila cíl, že polovina všech prodaných nákladních vozidel bude do roku 2030 elektrická.