Stellantis a Samsung oznámily výstavbu druhé gigafactory na akumulátory pro elektromobily

Skupina Stellantis N.V. a společnost Samsung SDI oznámily, že podepsaly memorandum o výstavbě druhého závodu na výrobu baterií v USA v rámci již existujícího společného podniku StarPlus Energy. Závod, jehož spuštění je naplánováno na rok 2027, bude mít počáteční roční výrobní kapacitu 34 gigawatthodin (GWh).

V květnu 2022 oznámila skupina Stellantis a společnost Samsung SDI svůj záměr postavit první továrnu na výrobu baterií ve městě Kokomo ve státě Indiana v USA. Tato továrna, jejíž  spuštění je naplánováno na první čtvrtletí roku 2025, bude mít roční výrobní kapacitu 33 GWh, tedy více než původně plánovaných 23 GWh.

Skupina Stellantis v rámci svého strategického plánu Dare Forward 2030 oznámila svůj záměr dosáhnout toho, aby 100 % prodejů osobních automobilů v Evropě a 50 % prodejů osobních automobilů a pick-upů v USA tvořila do roku 2030 bateriová elektrická vozidla (BEV). K dosažení těchto prodejních cílů bude skupina potřebovat zajistit dostupnost přibližně 400 GWh kapacity baterií.

Toto oznámení je součástí dlouhodobé strategie elektrifikace společnosti, která je nastíněna v jejím strategickém plánu Dare Forward 2030. Skupině Stellantis umožní dosáhnout do roku 2038 uhlíkové neutrality s jednociferným procentem kompenzace zbývajících emisí.

Umístění nového zařízení se v současné době prověřuje a další podrobnosti budou oznámeny později. Transakce podléhá podpisu konečných dokumentů.