Přehlídka čisté mobility e-SALON uvede nové technologie a modely i dlouho očekávané české premiéry

Praha, 9. listopadu 2023 – Pátý ročník přehlídky čisté mobility e-SALON letos představí největší množství exponátů a prezentovaných značek ve své historii. Proběhne ve dnech 9. až 12. listopadu na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA a přinese i bohatý doprovodný program. Nebudou chybět ani významné české premiéry modelů elektromobilů od světových značek.

 

Letošní e-SALON zaplní šest hal letňanského výstaviště expozicemi 109 vystavovatelů a stovkami modelů na hrubé výstavní ploše 20 800 čtverečních metrů. Pestrou účast elektromobilů, hybridních a dalších eko vozidel a dopravních prostředků doplní také dobíjecí technologie a exponáty spojené s elektromobilitou a její infrastrukturou.

„Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet vybrané vozy během testovacích jízd. První den veletrhu bude tradičně určen odborníkům z odvětví čisté mobility, pro širokou veřejnost se e-SALON 2023 otevře ve dnech 10. až 12. listopadu,“ řekla ředitelka veletrhu Jana Nosálová.

 

Exkluzivní národní premiéry

Peugeot ukáže symbol nové éry značky – Peugeot Inception Concept – jen deset měsíců po mezinárodní a osm měsíců po evropské premiéře. Využívá novou platformu pro elektromobily STLA Large, která mu umožňuje dojezd až 800 km. Díky tomu má moc změnit povědomí veřejnosti o elektromobilech z hlediska dojezdu. Na výstavišti mu bude dělat společnost dalších pět sériových modelů značky včetně aktuálních novinek e-2008 a 508 PSE.

Hned dvě významné národní premiéry přiveze na e-SALON značka Škoda, kdy představí své nejnovější přírůstky. Těmi jsou nová generace Kodiaq iV a Superb iV. Kodiaq jako symbol všestrannosti a inovací si už získal srdce více než osmi set tisíc zákazníků na šedesáti světových trzích a posbíral řadu prestižních ocenění.  Nová generace modelu Škoda Superb brzy začne psát další kapitolu úspěšného příběhu tohoto ikonického vozu. Oba vozy najdou návštěvníci na e-SALONu ve verzi iV s plug-in hybridním pohonem.

Velké lákadlo bude vystaveno také na expozici automobilky Renault. Poprvé v Česku se představí nový model Scenic E-Tech 100% elektrický, který měl svoji světovou premiéru na salonu v Mnichově v září letošního roku. Druhou premiérou značky bude poprvé v Letňanech prezentovaný nový Espace E-Tech full hybrid 200k.

Značka Dacia zaujme návštěvníky svojí novinkou Jogger Hybrid 140, který se stává unikátním vozem na trhu – jako pravý rodinný vůz slibuje nejlepší poměr cena versus prostornost interiéru a víceúčelové využití.

Kia návštěvníkům předvede v národní premiéře model největšího elektrického SUV Kia EV9.

 

Nejbohatší účast značek i modelů

Tím ale výčet zajímavostí letošního ročníku přehlídky e-SALON zdaleka nekončí. Například Volkswagen přiveze modely včetně ID.7, Cupra předvede Tavascan. U Hyundai bude připravena i novinka KONA Electric. Všechny své modely vystaví značka DS, nebudou chybět Opel, Alfa Romeo, Jeep, Fiat, Renault, MG, Mitsubishi, Tesla, Ford či e-trucky Daimler Truck, Volvo a Scania. V Letňanech zazáří i elektrická dodávka IVECO DAILY Electric, představí se i Cargo kola CARGIO. Pomyslnou třešničkou na dortu bude možnost prohlédnout si vozy značek DONGFENG, americké LUCID Motors nebo NIO čínské výroby.

V halách budou vystaveny i vysokozdvižné elektrické nakladače a bagry od First Green Industries, HELI a Bobcat, solární technologie NanoSun, car porty ALUKOV či dobíjecí stanice společností ELEXIM, Phoenix Contact, Sectron, Olife Energy, Siemens a dalších. Elektrokoloběžky budou k dispozici i pro testování v Hale 5B. Hala 1 bude věnovaná testovacím jízdám elektromobilů, při nichž bude na výběr až z 50 vozů, a to i díky partnerům VOLTDRIVE a CAR MNGMT.

Soutěž i setkání odborníků

Veletrh e-SALON, jehož spoluorganizátorem je televize Prima, nebude jen přehlídkou ekologických vozítek a národních premiér nejnovějších modelů. Uvede i portfolio řady výrobců dobíjecích stanic, dodavatelů energií, výrobců manipulační a komunální techniky a nabídne i atraktivní program. První den veletrhu proběhne 5. ročník konference pro odborníky ČISTÁ MOBILITA, jejímž generálním partnerem je společnost carVertical.

Velkou premiérou bude soutěž Phoenix Contact Česká Trophy v ecoRally, která se bude konat ve dnech 10. a 11. listopadu a na níž se představí alternativní druhy pohonu. Vyhlášení výsledků proběhne v rámci veletrhu.

Hala 8 nabídne po celou dobu konání e-SALONU doprovodný program pro děti a také testovací jízdy na howerboardech, segway a dalších elektrických vozítkách.

V Hale 2 bude ve čtvrtek 2. listopadu vyhlášena kategorie Flotilové elektroauto roku 2023 na expozici ČEZ, o den později se na stánku vystavovatele Žena v autě mohou především zájemkyně zúčastnit workshopu o dobíjení, bezpečném cestování s rodinnými mazlíčky nebo se setkat s jezdkyní Lucií Kudrnovskou z posádky Elenka Peugeot, účastnicí letošního šampionátu v ecoRally.

Sobota 11. listopadu nabídne v Hale 5CD událost LIGHT SHOW – MODELY X: synchronizované mávání, nový CZ rekord. V Konferenčním sálu 1 Vstupní haly II proběhne valná hromada Asociace pro elektromobilitu ČR a ve Vstupní hale III se mohou návštěvníci od 13 hodin zúčastnit autogramiády TV PRIMA a jejích herců ze seriálu ZOO.

Více o programu a veletrhu na www.e-salon.cz.

Lucie Bártová, vedoucí PR oddělení ABF, a.s., bartova@abf.cz