Ceny elektrických aut budou brzy padat

Ceny elektromobilů se v příštích třech letech výrazně sníží. Přibližně od roku 2027 bude výroba nové generace elektromobilů levnější než výroba srovnatelných aut se spalovacím motorem. Podle společnosti Gartner se tak stane dřív, než se dosud očekávalo. Důvodem jsou inovativní výrobní postupy a snížení cen baterií.

Odborníci se shodují, že elektromobilům nestačí poskytovat dotace a mluvit o ekologické udržitelnosti, jedinou cestou k jejich popularizaci je právě výrazné snížení jejich pořizovací ceny. 

Ke snížení výrobních nákladů elektromobilů nepřispějí jen postupně klesající náklady na výrobu trakčních baterií. Důležitou roli sehrají také nové metody montáže karoserií, které se budou skládat z menšího počtu dílů než dosud, což celý proces urychlí, ale také sníží náklady na stavbu karoserie nejméně o 20 procent, nepočítaje výdaje na její lakování.

Zároveň však analytici Gartneru varují, že opravy elektromobilů nebudou rentabilní a řidiči budou mít problém sehnat pojišťovnu. Náklady na opravy by se mohly zvýšit až o 30 procent a pojišťovny budou odmítat registrovat elektromobily.

Zatímco letos by se podle odhadů společnosti Gartner mělo na celém světě prodat až 18,4 milionu elektromobilů, v roce 2025 se toto číslo má zvýšit na 20,6 milionu kusů. 

V České republice prodej elektromobilů loni vzrostl o 71 procent na 6640 vozidel. Prodej nových aut s hybridním pohonem se zvýšil o 44,5 procenta na 40 804 vozů. První příčku mezi elektromobily drží Tesla, mezi hybridy vede Toyota, která v následujících dvou letech plánuje uvést na trh několik nových bateriových modelů.