První vodíková Toyota Hilux absolvuje testy na silnici

Britské zastoupení automobilky Toyota ve svém závodu v anglickém hrabství Derbyshire už vyrobilo celkem 10 prototypů modelu Hilux poháněných palivovými články. Pět vozidel v současnosti absolvuje přísné provozní zkoušky na bezpečnost, jízdní schopnosti, funkčnost a odolnost včetně shromažďování údajů z testovacích jízd za reálných provozních podmínek.

Pět dalších vozidel bylo nasazeno do poloprovozu se zapojením zákazníků a zástupců médií včetně uplatnění během nadcházejících olympijských a paralympijských her v Paříži 2024. Průkopnický projekt slavného pick-upu Hilux tak postoupil do poslední a konečné fáze, představující další milník Toyoty na její cestě do budoucnosti bez uhlíkových emisí.

Po uvedení prvního prototypu vozidla v září 2023 Toyota ve spolupráci s dalšími členy konsorcia za finanční podpory britské vlády dospěla do fáze intenzivního vyhodnocování a poloprovozního nasazení prototypů. Klíčovou součástí plánů Toyoty v souvislosti se širším uplatňováním vodíku je nová technologie palivových článků třetí generace, která je nyní ve fázi vývoje s plánovaným zahájením prodeje v letech 2026–27. Nové moduly s vyšší energetickou hustotou by měly prodloužit dojezd o 20 %.

Palivové články nové generace po 30 letech výzkumu a vývoje nabídnou delší životní cyklus, delší reálný dojezd vozidel a výrazně nižší náklady o více než třetinu.. Další výzkum se dále zaměří na potenciál přizpůsobitelných sad palivových článků o různých výkonech, respektive návrh vodíkových zásobníků složitějších tvarů, kompatibilních s vozidly různé velikosti.