PŘEDPRODEJ vstupenek na veletrh e-SALON zahájen!
ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA veletrh e-SALON 2018
e-SALON v Letňanech podruhé na větší ploše a se spoustou premiér


Na úspěšnou premiéru veletrhu čisté mobility s názvem e-SALON 2018 naváže na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany jeho druhý ročník. Konat se bude od 14. do 17. listopadu 2019. Návštěvníci se mohou těšit na premiéry nových ekologických aut i dalších prostředků čisté mobility na rozšířené výstavní ploše.

Premiérový ročník e-SALONU navštívilo skoro 23 tisíc návštěvníků. Zaujal ale také odborníky. Na akci se akreditovalo 174 novinářů, které zajímaly nejen vystavené exponáty, ale i tématické přednášky zabývající se čistou mobilitou, sdílenými daty i veřejnou dopravou ve městech.

Nejzářivějšími hvězdami výstavy se staly elektromobily Audi e-tron a Jaguar e-Pace.

„Velkým tahákem byly také testovací jízdy pro návštěvníky s více než dvěma desítkami elektromobilů a hybridů. Úspěch akce podtrhla i účast vystavovatelů z oblasti letectví,“ shrnula ředitelka veletrhu Jana Nosálová.

e-SALON 2019 nabobtná

Pozornost pořadatelů už se ale zaměřuje na e-SALON 2019. Ten se odehraje na větší výstavní ploše, bohatší bude mít i doprovodný program.

Prezentaci výrobců a provozovatelů veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily a infrastruktury přesuneme do haly 2. V hale 3 a 4 tak budou jen stánky automobilových a motocyklových značek prezentujících elektrické a hybridní vozy i motocykly,“ upřesňuje Jana Nosálová.

Na výstavě by neměly chybět elektrické novinky domácí značky Škoda, tedy elektromobil Citigo iV a hybridní model Superb iV. Představeny ale budou i další elektrifikované vozy mnoha automobilových značek, které v čisté mobilitě něco znamenají.

Součástí výstavy budou i doplňky, služby, aplikace a legislativa spojené s alternativními pohony vozidel. e-SALON opět přinese atraktivní doprovodný program s možností testovacích jízd. Připravena bude také konference i-City zaměřena na inteligentní ekologickou dopravu ve městech.

Billboardová kampaň už začala

Propagaci e-SALONU 2019 odstartovala jarní billboardová kampaň na padesátce billboardů v Praze a na hlavních tazích do hlavního města.

„Další velkou billboardovou kampaň plánujeme na říjen a listopad. Na více než dvou stovkách billboardů chceme prezentovat nejen výstavu, ale vizuálně i přihlášené exponáty, tedy ekologická auta a motocykly, upřesňuje za pořadatelskou společnost ABF ředitelka veletrhu Jana Nosálová.

Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ

Elektromobilita je pro energetiku logickým trhem, Skupina ČEZ se jí proto systematicky věnuje již 10 let. Provozuje největší síť veřejného dobíjení v ČR s více než 150 stanicemi. Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z evropského programu CEF (Connecting Europe Facility). Současně Skupina ČEZ nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro jednotlivce, firmy, municipality a kraje.

Výstava, kterou společně pořádají společnost ABF a televize Prima, se bude konat ve dnech 14. – 17. listopadu 2019 na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany.Společnost innogy Energo - jeden z vystavovatelů na veletrhu e-SALON


Společnost innogy Energo se zaměřuje především na podnikatelské aktivity spojené s výrobou tepelné a elektrické energie, čistou mobilitou, provozování lokálních distribučních soustav elektřiny a nově i instalace fotovoltaických panelů společně s bateriovými úložišti. Čistá mobilita pak pokrývá jak činnosti v oblasti stlačeného zemního plynu (CNG), tak i v elektromobilitě. Jedná se především o výstavbu a provozování plnicích stanic CNG, jeho prodej v dopravě a také výstavbu a provoz nabíjecích stanic pro elektromobily. Aktuálně je innogy Energo největším provozovatelem CNG stanic.Elektromobilita je pro energetickou společnost logickým trhem, Skupina ČEZ se proto elektromobilitě systematicky věnuje již 10 let.


Elektromobilita je pro energetickou společnost logickým trhem, Skupina ČEZ se proto elektromobilitě systematicky věnuje již 10 let. Provozujeme největší tuzemskou síť veřejného dobíjení, která čítá přes 150 stanic po celé České republice. Více než devadesát jich umožňuje rychlé dobití – doplnění 80 % kapacity baterií vozu za cca 25 minut. Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z dotačního programu financovaného Evropskou komisí CEF (Connecting Europe Facility), část Transport.

Současně Skupina ČEZ v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů jak pro jednotlivce, tak i pro firmy, municipality a kraje: prodej či pronájem elektromobilů, návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, speciální tarify a sazby, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení a elektrifikaci fleetů. Samozřejmostí je realizace a provoz dobíjecích stanic elektrobusů, případně komplexní řešení spadající do konceptu tzv. chytrých měst.Osmý ročník Czech New Energies Rallye


Ve dnech 16. - 18. května 2019 se uskutečnil již osmý ročník Czech New Energies Rallye a e-SALON u toho nemohl chybět. V jižních Čechách se na startovní čáru postavila posádka Ondřeje Běhala, která musela zdolávat náročnou trať. Všechny dvojice si vedli velmi dobře a e-SALON gratuluje vítězům!První člen elektrické rodiny od VW se jmenuje ID.3


Volkswagen potvrdil jméno prvního modelu nové rodiny ID., který bude oficiálně představen ve světové premiéře na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu. Nový elektromobil ponese označení ID.3.

Číslice 3 má hned dva významy. Jednak poukazuje na to, že vůz patří do kompaktního segmentu, který je třetím v pořadí v rámci všeobecně používaného rozdělení automobilového trhu. Za druhé začíná s elektromobilem ID.3 – po modelech Brouk a Golf – třetí kapitola strategického významu v historii značky Volkswagen.

ID. je společné označení pro všechny členy rodiny modelů VW, která vytvoří novou, samostatnou produktovou řadu v portfoliu značky Volkswagen. Zatímco Brouk kdysi postavil společnost na kola a Golf s každou svou generací přináší inovace do segmentu, který je někdy označován jeho jménem, ID. Má podle plánů automobilky zatraktivnit elektrickou mobilitu pro široké skupiny zákazníků. Název ID. symbolizuje inteligentní design, identitu a vizionářské technologie.

Modely ID budou odlišeny číslicemi

Po uvedení modelu ID.3 na trh budou následovat další modely, jejichž podobu naznačily studie ID. CROZZ, ID. VIZZION a ID. ROOMZZ. Tyto budoucí modely budou rovněž odlišeny číslicí.

Značka Volkswagen se chce stát do roku 2025 globální jedničkou s víc než dvaceti čistě elektricky poháněnými modely a ročním prodejem přesahujícím jeden milion vozů s nulovými emisemi a rozsáhlou konektivitou.Hyundai KONA Electric na cestě přes půl světa


Ostrov Gran Canaria dělí od Koreje více než 17 000 kilometrů. To je polovina cesty kolem světa – mezi dvěma místy, která jsou navzdory vzájemné vzdálenosti od 60. let 20. století historicky propojena z důvodu poválečné emigrace.

Ostrov Gran Canaria a Koreu pojí po desetiletí pevná pouta. Jde o vazby, které zasahují i do osobní sféry aktérů, o nichž je tento příběh. Otec Chang-Hyuna Moona (Yuny) byl kapitánem korejské rybářské flotily. Z Busanu se vydal na plavbu kolem světa, napříč Tichým oceánem, proplul Panamským průplavem a přeplul Atlantický oceán až ke Kanárským ostrovům. Obeplul půlku světa na lodi. Osud mu však zabránil, aby pokračoval ve své cestě dál zpět do Koreje, a obeplul tak celý svět. Do Busanu se už nikdy nevrátil.

O čtyřicet let později navrhl jeho syn Yuna, stavební inženýr se specializací na dopravní stavby a povoláním v oblasti sociální odpovědnosti a trvalé udržitelnosti, že uskuteční sen svého otce a překoná druhou polovinu cesty kolem světa po silnicích, a to v elektromobilu.

Yuna jede s otcem Konou

Yuna si pro tuto výzvu vybral elektromobil Hyundai KONA s lithium-iontovými akumulátory o kapacitě 64 kWh, nejvyšším výkonem 150 kW (204 k) a dojezdem 449 kilometrů.

Maroko, Španělsko, Gibraltar, Francie, Monako, Itálie, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko, Česká republika, Polsko, Litva, Lotyšsko, Rusko, Kazachstán, Čína a Jižní Korea – to je 22 zemí, jejichž obyvatelé se stanou svědky Yunova průjezdu na jeho cestě do Busanu. Své dobrodružství zahájil 15. května a jeho příjezd do Busanu je plánován na polovinu července.

Společnost Hyundai Canarias k projektu připravila speciální webové stránky „Road to Busan“.KIA představila řízení výkonu elektromotoru mobilem


Automobilka Kia oznámila dokončení vývoje technologie nastavování výkonových parametrů na základě spárování chytrého telefonu s elektromobilem. Řidič tak bude moci přizpůsobovat klíčové funkce prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu.

Nastavit půjde sedm výkonnostních parametrů: nejvyšší točivý moment elektromotoru, funkce zapalování, zrychlování a zpomalování, intenzitu rekuperačního brzdění, maximální rychlostní omezení, odezvu a využití energie pro soustavu klimatizace. Nová technologie umožní stáhnout si svůj profil ze serveru a následně svá uživatelská nastavení použít v elektromobilu.  

Sedadlem řidiče to ale nekončí. Uživatelé mohou svá vlastní nastavení sdílet online a vyzkoušet si specifická nastavení jiných uživatelů. Zákazníci mohou aplikovat i nastavení doporučená automobilkou v závislosti na stavu cest, od venkovských silnic přes centra měst až po horské masivy. Aplikace nabízí i optimalizovaná nastavení pro zadaný cíl na základě analýzy zbývající vzdálenosti a požadavků na spotřebu energie.

Šifrováním proti úniku dat

K zabezpečení uživatelských nastavení během jejich odesílání a sdílení na serveru bude automobilka Kia využívat technologii blockchainu. Při odesílání a sdílení vlastních nastavení systém šifruje klíčové výkonnostní parametry v síti tak, že vytváří nové bloky dat a ukládá je do distribuovaného datového úložiště, čímž zamezuje neoprávněné manipulaci s daty.

Kia plánuje do roku 2025 uvést 16 nových elektrifikovaných modelů, včetně pěti hybridů (HEV), pěti plug-in hybridů (PHEV), pěti elektromobilů (EV) a jednoho modelu na palivové články (FCEV). Technologie bude postupně implementována do všech budoucích modelů značky s alternativním pohonem.Billboardová kampaň na listopadový e-salon odstartovala


 

Přípravy na druhý ročník úspěšného veletrhu čisté mobility v Praze Letňanech už jsou v plném proudu. Společnost PVA zahájila billboardovou kampaň, přibývá potvrzených vystavovatelů i očekávaných premiér novinek ze světa elektromobilů a hybridů.

Aktuální kampaň prezentující výstavu nápaditými headliny (např. e-VYSTAVUJ!; KDO PATŘÍ DO e-LITY, VYSTAVUJE.; TADY SE PEČE e-BUDOUCNOST! BUĎTE U TOHO…) se týká padesátky billboardů v Praze a na hlavních tazích do hlavního města.

„Další velkou billboardovou kampaň na e-salon plánujeme na říjen a listopad. Na více než dvou stovkách billboardů chceme prezentovat nejen výstavu, ale vizuálně i přihlášené exponáty, tedy ekologická auta a motocykly, upřesňuje za pořadatelskou společnost ABF ředitelka veletrhu Jana Nosálová

E-salon 2019 vyroste

Výstavní plocha pro e-salon 2019 se významně rozšíří. Prezentace výrobců a provozovatelů veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily a infrastruktury bude přesunuta do haly 2. V hale 3 a 4 tak budou pouze stánky značek představujících elektrické a hybridní vozy i motocykly.

Součástí veletrhu budou i doplňky, služby, aplikace a legislativa spojené s alternativními pohony vozidel. E-Salon opět přinese také atraktivní doprovodný program s možností testovacích jízd i konferenci i-City zaměřenou na inteligentní ekologickou dopravu ve městech.

Výstava, kterou společně pořádají společnost ABF a televize Prima, se bude konat ve dnech 14. – 17. listopadu 2019 na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech.

 Stát dá na dobíjecí stanice elektromobilů 130 milionů


Ministerstvo dopravy vyhlásilo už třetí výzvu Operačního programu doprava (OPD) pro zájemce o výstavbu nových tuzemských rychlodobíjecích stanic elektromobilů.

V programu podpory infrastruktury pro alternativní paliva je z evropských prostředků vyčleněno až 130 miliónů korun. O podporu se mohou ucházet žadatelé, kteří na území členských států EU v současnosti provozují alespoň 10 veřejně přístupných dobíjecích stanic a kteří předloží komplexní projekt na vybudování 125 rychlodobíjecích stanic umístěných rovnoměrně po celém území České republiky.

Vybrán bude vítězný projekt

Maximální míra podpory ze způsobilých výdajů může v této výzvě dosáhnout až 70 procent. Na základě hodnotících kritérií, kterými jsou hospodárnost, připravenost a relevance projektu, bude z předložených žádostí vybrán jeden projekt, který nejlépe naplní tato kritéria. Žádosti je možné předkládat do 31. července 2019. Bližší informace k podmínkám jsou k dispozici webu: http://www.opd.cz/stranka/vyzva-68/

Vítěz z druhé výzvy už brzy

Nově vypsaná podpora přímo navazuje na druhou výzvu vyhlášenou v srpnu 2018. Ministerstvo dopravy obdrželo dvě žádosti a v současné době probíhá hodnocení předložených projektů. Předpokládá se, že v průběhu lkvětna bude zveřejněna informace o vítězném projektu včetně seznamu konkrétních lokalit, ve kterých budou jednotlivé dobíjecí stanice vybudovány.Škoda auto vybuduje v ČR 7 000 dobíjecích stanic


Do roku 2025 uvolní Škoda na výstavbu interní dobíjecí infrastruktury s téměř sedmi tisící dobíjecími body ve svých českých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách, Vrchlabí a v jejich okolí přibližně 32 milionů eur. Nabíjecí stanice budou k dispozici především zaměstnancům automobilky.

K plánovaným 3 600 dobíjecím bodům v areálu závodů přibude dalších 3 100 v jejich okolí, které budou k dispozici všem zaměstnancům. Dobíjecí infrastrukturu v areálech společnosti v současné době testují oddělení technického vývoje, řízení kvality, prodeje a výroby.

V roce 2018 investovala česká automobilka 3,4 milionu eur do výstavby interní dobíjecí infrastruktury v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi. Pro vlastní zkušební provoz v současnosti využívá víc než 300 dobíjecích bodů.

Letos Superb plug-in hybrid a elektrické Citigo

Budoucnost značky Škoda je elektrická. „Do konce roku 2022 uvedeme na trh více než deset elektrifikovaných modelů. V roce 2019 začneme s modelem Superb s plug-in-hybridním pohonem a plně elektrickou verzí modelu Citigo,“ zdůrazňuje Bernhard Maier, předseda představenstva společnosti Škoda Auto.

V roce 2020 bude zahájena výroba sériové verze studie Škoda Vision iV, která byla představena na autosalonu v Ženevě. V rámci Strategie 2025 investuje společnost v příštích čtyřech letech dvě miliardy eur do vývoje elektrických vozů a nových služeb, souvisejících s mobilitou. Jde o největší investiční program v historii mladoboleslavské automobilky.

Mladá Boleslav bude Smart City

Společně s energetickou společností Ško-Energo, která pro Škodu přes 20 let dodává energii, a také s městem chce automobilka přeměnit Mladou Boleslav ve Smart City.2. ročník veletrhu e-SALON TISKOVÁ ZPRÁVA
Opětovné varování ABF, a.s. před aktivitami podvodných firem
Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2019
ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA veletrh e-SALON 2018


V minulém týdnu byla vydaná ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA veletrhu e-SALON. Jedná se o krátké shrnutí 1. ročníku veletrhu.

Ještě jednou děkujeme za přízeň všem vystavovatelům, partnerům a návštěvníkům.

Zpráva je k prohlédnutí níže, po kliknutí na obálku.PODĚKOVÁNÍ


Děkujeme všem vystavovatelům, partnerům a návštěvníkům za účast v rámci veletrhu e-SALON!Testovací jízdy formule s elektrickým pohonem
První fotografie z veletrhu e-SALON
Máte zájem o testovací jízdu?


Chtěli byste si vyzkoušet řídit hybrid či elektromobil? Postup je jednoduchý! Přijdte na veletrh, zamiřte do Haly 2D a registrujte se na testovací jízdu vámi vybraného modelu. K dispozici bude celkem 23 vozů. Těšit se můžete na automobily značek Jaguar, Lexus, Nissan, Tesla, Toyota, Volkswagen a další. 

Testovací jízdy budou probíhat každý den. První jízdy začínají v 10.30 hod., poslední v 17.00 hod. (v neděli 18. 11. pak v 16.00 hod.). V době od 13.00 do 14.00 hod. je provoz přerušen. Dle instrukcí se pak s vozidlem vydáte buď do kryté Haly 2, nebo na venkovní trasu. Tak vzhůru za volant!      První ročník veletrhu e-SALON byl slavnostně zahájen!


Největší událost z oblasti čisté mobility, která se koná ve dnech 15. až 18. listopadu 2018 v areálu PVA EXPO PRAHA, byla slavnostně zahájena! Premiérový veletrh e-SALON představí národní premiéry elektromobilů světových značek, budoucnost čistých měst, alternativních pohonů nebo infrastruktury. Návštěvníci se seznámí s nadčasovými dopravními prostředky od elektromobilů, motorek, vozítek pro teenagery až po elektrické letadlo. Doprovodný program potěší odborníky, fanoušky mobility, ale i rodiny s dětmi. Pro veřejnost je veletrh přístupný od 16. listopadu. Generálním partnerem veletrhu e-SALON 2018 je Skupina ČEZ.Autogramiáda expertů pořadu AUTOSALON TV Prima


Autosalon TV PRIMA zve všechny své příznivce na autogramiádu, která se bude konat v sobotu 17.11. na stánku 4B05 v hale 4, a to hned dvakrát – v 10:00 a ve 13:00.VIDEO: STUDIO E-SALON - IVO KAŠTAN


Studio e-salon přináší rozhovory s lidmi, kteří mají co říct k budoucnosti i současnosti ekologické dopravy. Hostem dvacátého pátého dílu byl Ivo Kaštan, bývalý závodník Rallye Dakar a konstruktér elektrických vozíků (nejen pro handicapované).VIDEO: STUDIO E-SALON - VLADIMÍR HEGER


Studio e-salon přináší rozhovory s lidmi, kteří mají co říct k budoucnosti i současnosti ekologické dopravy. Hostem dvacátého čtvrtého dílu byl Vladimír Heger ze společnosti Heger-eu s.r.o.Pro obchodníky
ElektrickeVozy.cz – webový magazín o dopravě budoucnosti


Svět se neustále mění a měnit se bude i do budoucna. Máme před sebou další velkou změnu,

tentokrát v dopravě? Nahradí elektřina spalovací pohon kompletně nebo bude elektromotor jen doplňovat současné motory?

Nejen to, ale mnohem více rozebírá moderní webový magazín ElektrickeVozy.cz a vy můžete být také u toho. Je to velmi jednoduché. Stačí pravidelně sledovat přímo webové stránky ElektrickeVozy.cz nebo sociální sítě tohoto magazínu – Facebook, Instagram, Twitter. A nic důležitého vám neunikne. Ale hlavně, můžete o společném tématu diskutovat s ostatními čtenáři a vyměňovat si své názory a zkušenosti, protože především o tom jakákoliv evoluce je.

Je to již 7 let, kdy si čtenáři mohli na stránkách ElektrickeVozy.cz přečíst první článek o tom, že budoucnost dopravy je v elektřině. “Vytušili jsme to čistě srdcem, protože tehdy ještě budoucnost elektromobilů byla hodně nejasná a spíše to vypadalo jako slepá ulička. Ale světe div se, je rok 2018 a budoucnost dopravy podle mnohých odborných názorů je opravdu v elektrickém pohonu, ať už plně elektrickém nebo alespoň částečně elektrickém, tzv. hybridním. Z průkopnického webu jsme se stali i jedním z největších informačních webů obecně o jakýchkoliv elektrických vozech. Měsíčně nás čte již přes 100 tisíc čtenářů.” říká Luboš Srb, zakladatel a vedoucí projektu ElektrickeVozy.cz.

Co všechno se na stránkách ElektrickeVozy.cz dozvíte? Prakticky vše důležité – od kratičkých novinek, přes představení nových elektrických aut a dalších typů vozidel, až po praktické testy a různé názory či zkušenosti redaktorů se vším, co pohání elektřina. Webový magazín ElektrickeVozy.cz přibližuje aktuální dění nejen kolem rozvoje elektromobility, ale obecně kolem elektrifikace vozidel v České republice i ve světě. Je právě elektřina tím, co bude pohánět veškerou dopravu nové éry. Přesvědčte se o tom sami.

 

 Koncept Smart City bereme jako komplexní službu.


Koncept Smart City bereme jako komplexní službu.

Inteligentní energetika, elektromobilita, informační a komunikační technologie, pomoc s administrativní podporou a financováním

Najdete nás v HALE 3VIDEO: STUDIO E-SALON - JAROMÍR VEGR


Studio e-salon přináší rozhovory s lidmi, kteří mají co říct k budoucnosti i současnosti ekologické dopravy. Hostem dvacátého třetího dílu byl Jaromír Vegr, předseda Asociace pro elektromobilitu České republiky.VIDEO: STUDIO E-SALON - STANISLAV CINGROŠ


Studio e-salon přináší rozhovory s lidmi, kteří mají co říct k budoucnosti i současnosti ekologické dopravy. Hostem dvacátého druhého dílu byl Stanislav Cingroš, z firmy FITA Energy Solutions.Letadlo „na baterky“ už není hudbou budoucnosti, ukáže e-SALON


Létá rychlostí 200 kilometrů v hodině, uveze dva pasažéry a k jeho rozpohybování stačí nabíječka. A navíc skvěle vypadá. Řeč je o elektroletadle ΦNIX, které si budou moci osahat návštěvníci veletrhu e-SALON už v polovině listopadu. Co dokáže tento malý zázrak a kam směřuje budoucnost letadel s alternativním pohonem?

Premiéra veletrhu čisté mobility e-SALON přinese mnoho unikátů ze světa alternativních pohonů. Nebudou to ale pouze silniční vozítka, své zastoupení mezi elektrickými trendy v PVA EXPO PRAHA bude mít i letecká doprava. A to díky letounu ΦNIX. Jedná se o elektrický dvousedadlový sportovní letoun, jehož předchůdci jsou benzínový Phoenix a elektrické letadlo Electra. Vyrábí jej konsorcium firem Pure flight solution v České republice a chlubí se unikátním designem s výbornými letovými vlastnostmi.

Klidně do zásuvky

Elektroletadlo do zásuvky? Žádný problém. V případě ΦNIXu je totiž možné zapojit jej do standardní sítě 230V, tento způsob ale trvá déle. Letadlo je možné vybavit i speciální nabíječkou, superchargerem Nikola, který během 20 minut nabije až 85 procent kapacity baterie a s použitím konektoru je schopen nabíjet i elektrické automobily.

Nabízí se otázka, proč letadlo s alternativním pohonem? „elektrické letadlo je již dnes chápáno jako velmi dobrá alternativa pro uživatele hlavně z hlediska výrazně nižších provozních nákladů s dobrou návratností investice. A pokud se budeme bavit o nabíjení akumulátorů energií z obnovitelných zdrojů, potom se bavíme i o alternativě, která skutečně značně snižuje ekologickou zátěž pro životní prostředí,“ říká Zdeněk Němec ze společnosti Sport Prop, která ΦNIX představí ve dnech 15. až 18. listopadu na veletrhu e-SALON na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA. Více na: www.e-salon.cz.

 

ΦNIX v číslech:

Vzletová hmotnost                                        600 kg

Rozpětí křídel                                                 11 m nebo 15 m

Dékla trupu                                                     6,5 m

Cestovní rychlost                                           200 km/h

Klouzavost bezmotorového letu                1:32 při 130 km/h

Kapacita baterií                                             35 kWh

Výkon motoru                                                60 kW

Spotřeba letu v ekorežimu                           10 kW

Výdrž                                                                2,5 h

Nabíjecí čas běžný                                         3 hodiny max.

Nabíjecí čas supercharger                           20 minut
ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA veletrh e-SALON 2018